Revizyonlu Turbo Garanti Şartları

Montajdan Önce:

1. Turbo arızası ile yolda kalan bir araca kesinlikle yolda turbo takılmamalıdır. Araç mutlaka servise çekilmeli ve aşağıda belirtilen işlemler sırası ile gerçekleştirilmelidir.

2. Araç ve motor üretici firmalar dönemsel olarak motorlarında ve turbo tedarikçilerinde değişiklik yapmaktadır. Bundan dolayı turboşarj ünitesini araca monte edilmeden önce doğru ünitenin monte edildiği birebir kontrol edilmelidir.

3. Motorun emme ve egzoz manifold boruları ve Egr valfi mutlaka kontrol edilmeli ve temizlenmelidir.

4. Özellikle sökülen eski turboda mil kırılma problemi varsa, aracın hava emiş sistemi istenmeyen kıvrılmalara ve tıkanmalara karşı mutlaka kontrol edilmelidir.

5. Özellikle sökülen eski turbonun egzoz tarafından yağ vermesi durumlarında, araçta bulunan katalitik konvantör ve egzoz susturucusu değiştirilmelidir.

6. Aracın yağ giriş ve çıkış boruları mutlaka kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Buralarda bulunabilecek yabancı bir cisim, ilk çalışma ile birlikte turbo ünitesine hasar verecektir.

7. Aracın hava filtresi yenisi ile değiştirilmelidir. Hava filtre kabı temizlenirken kesinlikle basınçlı hava kullanılmamalıdır. 

8. Aracın egzoz manifoldu mutlaka kontrol edilmeli, çatlak olması durumunda değiştirilmelidir.

9. Araçta intercooler (ara soğutucu) ünitesi varsa mutlaka sökülmeli ve kimyasallar ile temizlenmelidir.

Montaj Esnasında:

1. Contaların temas yüzeylerini tam karşıladığı kontrol edilmelidir. Yüzeylere sıvı conta kesinlikle sürülmemelidir!

2. Aracın yağ filtresi ve yağı mutlaka değiştirilmelidir. Yağ değiştirilirken motorun yağ kanalları ve yağ soğutucusu mutlaka temizlenmeli, gerekli görülüyorsa motora bir miktar yağ konulup motor bir süre çalıştırılmalı ve ardından motordaki yağın talaşlar ile birlikte süzülmesi beklenmeli, motor yağ kanalları bu şekilde talaştan arındırıldıktan sonra motora yeni ve temiz yağ konulmalıdır. Motorda kullanılan yağ mutlaka araç üreticisinin istediği standartları karşılamalıdır. 

3. Turbonun montajı için kullanılan cıvataların uzamış veya yıpranmış olanları mutlaka değiştirilmelidir.

4. Turbo ünitesi motora monte edilmeden mutlaka bir miktar yağ konularak yağlanmalı ve mil yağ konulmuş durumda iken birkaç tur çevrilerek, yatakların iyice yağlanması sağlanmalıdır.

5. Turbonun montajı için kullanılan civatalar mutlaka üretici firmanın istediği değerlerde sıkılmalıdır. 

Montajdan Sonra:

1. Motor çalıştırıldıktan sonra aracın yağ basıncı mutlaka fabrika üretim değerlerinin içerisinde olmalıdır. 

2. Turbonun araca montajı tamamlandıktan sonra motor yaklaşık 1 dakika rölantide çalıştırılmalı ve kesinlikle ilk çalışma anında tam gaz verilmemelidir. 

3. Rölantide yaklaşık 10 dakikalık çalışmadan sonra motor stop edilmeli ve turbo tekrardan göz kontrolü ile kontrol edilmelidir.  

www.turbopazari.com